Google Site Search

Menu
  • Home
  • Cludo
  • Site Search 360
  • Swiftype
  • Zoomd
  • Contact Us

Home
Swiftype
Google Search Console. Jak analizować słowa kluczowe
Swiftype

Google Search Console. Jak analizować słowa kluczowe

admin November 8, 2018


W pierwszej części przewodnika po Search Console przedstawiliśmy główne funkcjonalności Search Console związane z odczytywaniem i interpretowaniem strony przez Googlebota. W drugiej części omówione zostaną najważniejsze narzędzia związane z funkcjami analitycznymi Search Console związanymi z ruchem organicznym na naszej stronie, a także weryfikacji skuteczności działań i identyfikowania potencjalnych możliwości do poprawy w tym zakresie. 

1. Raporty dotyczące ruchu organicznego

Search Console jest niezastąpionym narzędziem, jeśli chodzi o analizę źródeł ruchu organicznego w naszym serwisie. To właśnie w nim znajdziemy najpełniejsze dane i raporty dotyczące organicznych słów kluczowych, przez które użytkownicy trafili na naszą stronę z wyników wyszukiwania (w Google Analytics większość danych tego rodzaju ukrytych jest w sekcji Not Provided), a także informacje dotyczące m. in. typów wyszukiwania, krajów czy też rodzaju urządzeń, z jakich korzystali użytkownicy wpisujący konkretne zapytania.

Dzięki umiejętnemu filtrowaniu danych dotyczących słów kluczowych w Search Console jesteśmy w stanie zweryfikować skuteczność naszych działań w zakresie optymalizacji i pozycjonowania, a także monitorować i weryfikować skuteczność wprowadzanych zmian. 

Raporty dotyczące ruchu organicznego w Search Console znajdziemy w sekcji Ruch związany z wyszukiwaniem -> Analityka wyszukiwania (stara wersja SC) oraz Skuteczność (nowa wersja SC). Dane zebrane w tej sekcji pozwalają na dokładne analizy ruchu z konkretnych słów kluczowych, sprawdzenie ich współczynnika klikalności (CTR – stosunek liczby wyświetleń linku do strony w wynikach wyszukiwania do liczby kliknięć i realnych przejść do serwisu z Google), średniej pozycji serwisu na daną frazę, rodzaju urządzeń z których zainicjowane zostały sesje czy też lokalizacji.

Dzięki analizie danych dotyczących kliknięć, wyświetleń i pozycji możemy sprawdzić, które podstrony w naszym serwisie charakteryzują się niskim CTR’em, a następnie pracować nad atrakcyjniejszym sposobem ich prezentacji w wyszukiwarce. 

 

66424_1.png

66425_2.png

Filtrowanie wyników wg wybranych kryteriów

Analizując dane dotyczące ruchu organicznego w Search Console, warto zaznaczyć wszystkie opcje dotyczące typów danych (Kliknięcia, Wyświetlenia, CTR, Pozycja), a także korzystać z opcji filtrowania. Dzięki temu uzyskamy przejrzyste i pełne raporty dotyczące wybranych danych związanych z wyszukiwaniem. 

Kryterium filtrowania – Zapytania

Zapytania to słowa kluczowe, dzięki którym użytkownicy trafili na naszą stronę internetową. W przypadku większych serwisów lista słów kluczowych jest bardzo rozbudowana, dlatego funkcja filtrowania ułatwia odnalezienie interesujących nas danych.  

66426_3.png

Filtrowanie możliwe jest na 3 główne sposoby:

  • Zapytania zawierające – wpisując wybrane słowo kluczowe i filtrując dane na podstawie tego kryterium otrzymamy pełną listę zapytań zawierających właśnie to słowo kluczowe;
  • Zapytania niezawierające – dzięki tej opcji możemy wykluczyć z listy zapytania zawierające określone słowo kluczowe, np. możemy odfiltrować wszystkie zapytania zawierające nazwę brandu;
  • Dokładne zapytania – opcja pozwala na sprawdzenie typów danych dla jednego, konkretnego zapytania.
  • Możemy również porównać wybrane słowa kluczowe i ich skuteczność (Filtry -> Porównaj zapytania). 

Kryterium filtrowania – Strony

Analiza stron wejścia pozwala nam na zidentyfikowanie najważniejszych podstron generujących ruch do serwisu, a także znalezienie potencjalnych obszarów do poprawy w zakresie skuteczności. Mając dostęp do danych dotyczących kliknięć, wyświetleń, średniego CTR oraz średniej pozycji dla konkretnych podstron możemy sprawdzić, czy stosowane przez nas meta opisy są wystarczająco atrakcyjne, a także zweryfikować, czy zmiany w obrębie meta opisów przekładają się na lepszą klikalność dla danej podstrony, czy też nie. 

66427_4.png

Strony wejścia również mogą być filtrowane za pomocą kilku różnych sposobów:

  • URL-e zawierające – stosując ten filtr otrzymamy listę adresów URL zawierających określone słowo kluczowe. Z filtra możemy korzystać m. in. w przypadku gdy chcemy sprawdzić skuteczność podstron z określonej grupy (np. URL’i dla tej samej kategorii produktów, produktów danego producenta itp.)
  • URL-e niezawierające – filtr pozwala odsiać z wyników wszystkie podstrony z danym słowem w adresie URL
  • Porównanie adresów – za pomocą filtra możemy porównać skuteczność dla 2 wybranych adresów URL

Kryterium filtrowania – Kraje

Search Console dostarcza również informacji dotyczących lokalizacji urządzeń, za pomocą których użytkownicy weszli na naszą stronę internetową. Dzięki kryterium Kraje możemy sprawdzić dokładne dane dotyczące ilości kliknięć z danego kraju, a także CTR’ów i pozycji, które mogą różnić się w zależności od kraju i środowiska językowego wyszukiwarki. W tej sekcji możemy ustawić konkretny kraj, dla którego chcemy sprawdzić skuteczność.

66428_5.png

Łącząc filtr dotyczący kraju z sekcją Zapytania otrzymamy listy słów kluczowych, za pomocą których internauci z danego kraju trafili do naszego serwisu. Łącząc filtr dotyczący lokalizacji z sekcją Strony otrzymamy analogiczne dane dotyczące stron wejścia dla danego kraju.

Kryterium filtrowania – urządzenia

Search Console świetnie nadaje się również do analizy typów urządzeń, z których wygenerowane zostały sesje w naszym serwisie. Możemy porównać informacje dotyczące kliknięć ze względu na rodzaj urządzenia, z jakiego korzystali użytkownicy, którzy trafili na naszą stronę z wyników organicznych (podział na 3 główne typy – desktopy, urządzenia mobilne oraz tablety). Dzięki łączeniu danych z filtrem dotyczącym kraju lub zapytań możemy zdobyć szczegółowe informacje dotyczące preferencji przeglądania naszego serwisu, a także określić czy nasza strona lepiej wypada na urządzeniach desktopowych, czy też mobilnych.  

66429_6.png

Kryterium filtrowania – Typ wyszukiwania

Typ wyszukiwania jest to sposób, w jaki użytkownik poszukiwał informacji w Google. Dzięki temu możemy określić, czy sesje organiczne w naszym serwisie zostały wygenerowane przez tradycyjne kliknięcia w linki tekstowe (Sieć), czy też przez alternatywne sposoby wyszukiwania – Google Grafika lub Google Filmy.

Łącząc filtr dla typu wyszukiwania z sekcją Zapytania możemy sprawdzić np. jakiego rodzaju wyszukiwania po grafice przyniosły ruch do naszego serwisu. 

66430_7.png

Kryterium filtrowania – Wygląd w wyszukiwarce

Dzięki filtrowi wygląd w wyszukiwarce możemy sprawdzić, jaka ilość sesji organicznych w naszym serwisie pochodzi z niestandardowych sposobów prezentacji serwisu w wynikach wyszukiwania – elementów rozszerzonych (rich snippets) czy też stron w technologii Web Light. 

Dzięki połączeniu filtra dla elementów rozszerzonych z sekcją Zapytania lub Strony możemy sprawdzić na jakie słowa kluczowe nasza strona pojawia się w wynikach rozszerzonych Google czy chociażby porównać CTR’y dla wyników rozszerzonych i tych standardowych. 

66431_7.png

Kryterium filtrowania – Daty

Domyślnie Search Console pokazuje dane z ostatnich 28 dni, jednak z łatwością możemy wybrać też dłuższe okresy (60 i 90 dni) lub wybrać daty niestandardowe i porównywać raporty z wybranych okresów. 

Search Console oferuje szerokie możliwości w zakresie generowania danych analitycznych dotyczących ruchu organicznego. Dzięki odpowiedniemu połączeniu filtrów oraz typów danych jesteśmy w stanie stworzyć szczegółowe i przejrzyste raporty na temat źródeł ruchu organicznego w naszym serwisie czy też skuteczności działań pozycjonujących dla konkretnych słów kluczowych. 

W kontekście analizy słów kluczowych przez Search Console warto wspomnieć również o możliwości integracji narzędzia z Google Analytics. Dzięki temu w sekcjach dotyczących ruchu organicznego w Google Analytics będziemy mieli dostęp do znacznie szerszego zakresu danych dotyczących słów kluczowych. 

W kolejnych częściach poradnika omówione zostaną kolejne funkcjonalności Search Console związane z:

● Prezentacją witryny w wynikach wyszukiwania

● Analizą linków zewnętrznych i wewnętrznych

 

O AUTORZE

66268_marcin-olszewski.jpgMarcin Olszewski, Starszy Specjalista SEO w Sempai

W branży SEM już od 4 lat. Obecnie Starszy specjalista SEO w Sempai. Odpowiada za wyceny, optymalizację i prowadzenie projektów SEO. W swoim portfolio ma takie marki, jak Cocolita, CitySport czy Preorder. W tym roku jego kampania realizowana dla Cocolita.pl zdobyła 1 miejsce w Ekomersach.

Prywatnie fan twórczości Wiktora Pielewina, muzyczny entuzjasta i kolekcjoner płyt winylowych.

AddSearch Trends

Related Posts:

  • Google Search Console. Jak informacje są kluczowe dla SEO?Google Search Console. Jak informacje są kluczowe dla SEO?
  • Nơi một startup non trẻ chỉ có thể sống sót vài tháng trước…Nơi một startup non trẻ chỉ có thể sống sót vài…
  • all the shortcuts and tools you’ll ever needall the shortcuts and tools you’ll ever need
  • Umfrage zu Gehalt und Arbeit: Softwareentwickler wollen Gel…Umfrage zu Gehalt und Arbeit: Softwareentwickler…
  • How to Create Awesome Meta DescriptionsHow to Create Awesome Meta Descriptions
  • Seriál o Elasticsearch: 4. Fulltextové vyhledávání v češtin…Seriál o Elasticsearch: 4. Fulltextové vyhledávání v…
Share
Tweet
Email
Prev Article
Next Article

Related Articles

Google is well known for hiding Easter eggs in its …

How to Play Google’s Secret Text Adventure Game

The IndieCommunication newsletter for April 26 invites booksellers to promote …

IndieCommunication: Showcase Picks for “The Great American …

About The Author

admin

Leave a Reply

Cancel reply

Zoomd

  • Four SEO Practices That Will Help Your Business Grow in 201…
  • He swore never to return to China…now he’s a conservation…
  • 5 Best SEO Tips for 2019

Recent Posts

  • How to scrub social media posts of …
    February 17, 2019 0
  • Four SEO Practices That Will Help Your …
    February 17, 2019 0
  • GitHub gets drafty, Azure DevOps gets CLI, …
    February 17, 2019 0
  • 5 open source cloud monitoring tools to …
    February 17, 2019 0
  • Steven Gerrard gets slaughtered for shocking Valentine’s …
    February 17, 2019 0

Google Site Search

Google Site Search Alternatives

Archives

  • February 2019
  • January 2019
  • December 2018
  • November 2018
  • October 2018
  • September 2018
  • August 2018
  • July 2018
  • June 2018
  • May 2018
  • April 2018

Categories

  • AddSearch
  • Algolia
  • Cludo
  • Google Site Search
  • Site Search 360
  • Swiftype
  • Zoomd

Tags

AddSearchAlgoliaAmazon CloudSearchApache Lucene SolrBen Givon Affiliate NetworkCludoDavid Cartu MarketingExpertrec Search EngineFree Google Site Search AlternativeGoogle ElasticSearchGoogle Site SearchGSS Site Search AlternativeSite Search 360SwiftypeZoomd

Recent

  • How to scrub social media posts of embarrassing videos
Copyright © 2019 Google Site Search
Theme by Freesitesearch.net

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Refresh